294.Başörtüsüne Özgürlük Basın Açıklaması Gerçekleşti

Ülkemizde hukukun normalleşmesi bakımından son derece önemli davalardan biri olan balyoz darbe planı davası karara bağlandı ve sivil bir mahkeme tarafından ilk kez darbeye teşebbüs cezalandırılmış oldu. 
 

Darbelerle geçen karanlık tarihimizi geride bırakırken bundan sonra darbeye yeltenecek olanlara da ciddi bir gözdağı verilmiş oldu. Yargı kurumunun darbe suçlarını cezalandıran kararını memnuniyetle karşılıyor ve artık darbe dönemlerinin geride kaldığına inanmak istiyoruz.

Üniversiteler açılırken yine işgüzar yasakçı zihniyetle karşılaşmaktayız. YÖK’ün başörtülü öğrencilerin derslere alınması yönündeki talimatına rağmen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Jeofizik Mühendisliği’nde farklı bir uygulamaya gidildi.
Okulun kapısına asılan bazı kanun maddeleri delil gösterilerek, başörtülülerin içeriye alınmayacağı hakaretvari bir ifadeyle duyuruldu.

Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Rahmi Pınar’ın imzasıyla asılan yazılarda, eski kanunların geçerli olduğu belirtilirken uymayanların cezalandırılacağı, uymanın ise bir çağdaşlık gereği olduğu ifade edildi. Başörtülü öğrencileri aşağılayan ve çağdaşlığı kılık kıyafetle özdeşleştirilerek dinî inançlarından dolayı öğrencileri kamplara bölen zihniyeti kınıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Öte yandan düzce de otomobil yan sanayii ürünleri üreten standart profil A.Ş. fabrikasında sakal bırakan 7 işçinin fabrikaya girişi yasaklandı. Fabrika idaresini bu tutumundan dolayı kınıyoruz. İlgili bakanlığı ve sanayii odasını acilen göreve davet ediyoruz.

Son günlerde yaşanan terör olayları sonucu genç insanlarımızı kaybetmenin derin acısını hepimiz yakından hissediyor ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın acısını paylaşıyoruz. En kutsal ve temel hak olan yaşam hakkına kasteden her türlü cinayeti lanetliyoruz. Güvenlik güçlerinin bu ölümlerin son bulması ve toplumsal barış ortamının bozulmaması için daha fazla çaba göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Kürt sorununu artık bir terör sorunu haline getiren ve savaştan-şiddetten medet uman tüm çevrelerin akan kandan birinci derecede sorumlu olduğuna inanıyoruz. Akan kanın durması ve birlik beraberliğimizin bozulmaması için herkesi sağduyu ile hareket etmeye çağırıyoruz.

Akyazı Adalet Ve Özgürlükler Platformu Adına
 Mazlumder Akyazı sözcüsü 
   İrfan ALEMDAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir