Ankara’dan Sakarya’ya Müjde Var

Sakarya’da yapılacak yeni yatırımlar için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Sakarya heyetinin gerçekleştirdiği toplantının ardından birçok yeni proje açıklandı.

Açıklanan projeler kapsamında yeni stadın ihalesine çıkılacak, Atletizm Pisti yapılacak, Mollaköy Göletleri’nde uluslararası kürek, kano ve olimpik kanal parkuru inşa edilecek, Kocaali’ye sentetik saha, Akyazı’ya 400, Sapanca’ya 500, Pamukova’ya 350, Karasu’ya 300, Geyve’ye 500 yataklı öğrenci yurtları inşa edilecek.

Sakarya’ya yeni yatırımlar, yeni projeler geliştirilmesi, mevcut projelerin takibi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya Milletvekillerinin, Ankara’da bakanlıklar nezdinde yürüttükleri görüşmeler devam ediyor. Daha önce Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile görüşen Sakarya heyeti, bu kez Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile görüştüler. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yapılan görüşmeye TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Şaban Dişli, Ayşenur İslam, Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Salih Koşu da katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Sakarya’ya ilişkin projeleriyle ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya’ya yapılacak olan yeni stat ile ilgili prosedürlerin halledilmesiyle beraber yakın bir zamanda stat için proje ve ihale işlemlerinin başlayacağını belirtti. Başkan Toçoğlu, “Sayın Başbakanımız Sakarya’ya geldiğinde şehrimize yeni bir stadyum yapılması için Sakaryalılara müjde vermişti. Sayın Bakanımız ile yaptığımız görüşme de son derece verimli geçti. Devam eden çalışmaları ve yeni projeleri değerlendirdik. Şehrimize yapılacak olan yeni stadyumla ilgili olarak da şuan için herhangi bir problem bulunmuyor. Sadece bazı ufak tefek prosedürler var. Bu prosedürleri de yerine getirdiğimiz takdirde Sakarya’ya yapılacak yeni stadyum için proje ve ihale aşamasına gelmiş olacağız. Sakarya’ya hayırlı Uğurlu olsun. Ayrıca bugün yaptığımız görüşmede, Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya Nehri Rekreasyon Projesi kapsamında yürütmüş olduğumuz çalışmalar çerçevesinde, bu alana uluslararası standartlara uygun bir atletizm pisti yapılması için Sayın Bakanımızın desteğini aldık.

Sakarya için büyük bir ihtiyaç olan bu Atletizm Pisti’nin de şehrimiz için, yeni sporcuların yetişmesi için önemli bir gelişme olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Sakarya’ya uluslararası standartlarda yeni bir olimpik tesis kazandırılacağını belirten Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç ile yaptığımız görüşme son derece verimli geçti. Bize her konuda destek olan Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Bakanlığımızın desteği ile hayata geçirilecek olan projeler sayesinde Sakarya’nın son dönemlerde yakaladığı gelişme trendinin hızla artarak devam edeceğini açık bir şekilde söyleyebiliriz. Sayın Bakanımız ile Hanlı’daki Mollaköy Göletleri’nin bulunduğu alanda uluslararası kürek, kano ve olimpik kanal parkuru yapılması için fikir birliğine vardık. Sayın Bakanımız kendi ekibine talimat vererek konu ile ilgili de uzman heyetin kısa süre içerisinde Sakarya’ya gelmesini ve bu alanda incelemelerde bulunmasını sağlıyor. İnşallah, büyük bir aksilikle karşılaşmadığımız takdirde, şehrimiz uluslararası standartlara uygun yeni bir olimpik tesis kazanacak. Burada birçok uluslararası ve ulusal spor faaliyetine ev sahipliği yapacağız. Yeni sporcular yetişecek” diye konuştu.

Sakarya’da ilk olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve ardından Yenikent ve Arifiye’de de yapılacak olan sentetik sahalara bir yenisi daha ekleniyor. Bu çalışmayla ilgili olarak açıklamada bulunan Ak Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Bilindiği gibi bir süredir şehrimize yapılacak olan yeni yatırımlarla ilgili Milletvekilimiz, İl Başkanımız, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte Ankara’da bazı görüşmelerde bulunuyoruz. Bu görüşmeler oldukça verimli geçiyor. Daha önce yaptığımız görüşmelerde olduğu gibi Gençlik ve Spor Bakanımız ile yaptığımız görüşmede de Sakarya için yeni müjdeler açıklandı. Bu çerçevede, Kocaali’ye de yeni bir sentetik saha yapılması için karar aldık. Sentetik sahanın yapılacağı yer belli. Ancak yerine getirilmesi gereken bazı küçük prosedürler var. Bu işlemleri hallettiğimiz takdirde hemen sentetik sahanın yapımı için ihaleye çıkacak ve Kocaali ilçemize güzel bir spor tesisi kazandıracağız. Sayın Bakanımız ile yaptığımız görüşmede Serdivan’da yapımı devam eden 1000 kişilik öğrenci yurdunun inşaatının kısa sürede tamamlanması konusu da gündeme geldi. İnşallah 1000 kişilik öğrenci yurdu inşaatımız çok kısa bir süre içerisinde bitirilecek” dedi.

Serdivan’da yapımı devam eden ve yakında bitirilecek yurt inşaatının ardından şehrimizin farklı ilçelerinde de yeni yurtlar yapılacağını açıklayan milletvekili Ayşenur İslam, “Bugün yaptığımız görüşmeler, şehrimiz için, milletimiz için çok hayırlı sonuçlara vesile oldu. Toplantımızda, Akyazı’ya 400 yataklı, Sapanca ilçemize 500 yataklı, Pamukova’ya 350 yataklı ve Karasu’ya 300 yataklı Yüksek Öğrenim Yurdu yapılması için karar aldık. Sayın Bakanımız Suat Kılıç’a desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu yurt inşaatlarının yasal işlemlerini kısa süre içerisinde tamamlar ve 2012 yılı içinde ihalelerine çıkarız. Bu yatırımlarla her geçen gün hızla gelişen şehrimiz, çok daha yaşanabilir bir kent haline gelecek. Ankara’da yürüttüğümüz görüşmeler bundan sonra da devam edecek” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’la yapılan görüşmenin ardından Geyve ilçesine de yeni bir yurt yapılması için söz aldıklarını belirten milletvekili Şaban Dişli, “Şunu açık yüreklilikle söylemek istiyorum; bugün, gerçekten şehrimiz için birbiri ardına güzel gelişmeler oldu. Sakarya’ya yeni bir stad yapılması, uluslararası standartlara uygun bir Olimpik Tesis, öğrenci yurtları, sentetik saha ve atletizm pisti için karar alındı. Ayrıca Geyve ilçemize 500 yataklı bir öğrenci yurdu kazandırmak için yapılan çalışma da 2013 yılı programına dahil edilecek. Geyve ilçemize bu yüksek öğrenim yurdu şimdiden hayırlı Uğurlu olsun. Bizim amacımız şehrimizin her alanda ihtiyaçlarının bir bir karşılanması ve yeni yatırımların hayata geçirilmesidir. Biz Ak Parti Milletvekilleri olarak şehrimiz için atılacak her adımın Ankara’da takipçisiyiz. Halkımızın bize her zaman gösterdiği desteğe layık olmak adına birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir