» 
Başbakan Demokratikleşme Paketi’ni açıkladı
a aa
Tarih : 01 Ekim 2013 10:55
Başbakan Demokratikleşme Paketi’ni açıkladı
Başbakan Demokratikleşme Paketi'ni düzenlediği basın toplantısında açıkladı
Başbakan Demokratikleşme Paketi’ni açıkladı
reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başta Kürt sorununun çözümünda atılacak adımlar olmak üzere birçok konuda yeni uygulamaları içeren Demokratik Açılım Paketi’ni açıkladı.

Seçim sisteminden başörtüsü yasağına kadar birçok uygulamanın değiştiği pakette şunlar yer alıyor:

İŞTE O PAKETİN İÇERİĞİ

Seçim sistemi değiştirmek içim adım atıyor. Seçim sistemini tartışmaya açıyoruz. 12 Eylül müdahalesinin ardından her zaman eleştiri konusu olmuştur seçim sistemi. Mevcut seçim sistemi yüzde 10 barajı Ak Parti’nin getirdiği sistem değildir. Biz 2002 seçimlerine girerken bu sistem uygulanıyordu. Yeni seçim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda tek seçenek sunmuyoruz. Mevcut sistem yüzde 10 barajı ile devam edebiliriz. Barajı yüzde 5′ çekip 5’li gruplarla daraltılmış bölge seçim sistemini getirebiliriz. Ülke barajını tamamen kaldırarak dar bölge seçim sisteminin getirebiliriz.

Siyasi partilere devlet yardımını genişletiyoruz. Devlet yardımı için yüzde 7 olan yardımı yüzde 3’e çekiyoruz. Yüzden 3’i artan oranlardan devalet yardımı yapılacaktır.

Siyasi partilerin teşkilatlanmasına kolaylık getiriyoruz. Beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırıyoruz.
Partilere eş genel başkanı sistemini uyguluma alanını getiriyoruz.

Siyasi partilşer kanununun 11 maddesinde yapacağımız değişiklikle siyasi partilere üye olmayı kısıtlayan maddeleri değiştiriyoruz. Oy verme hakkı olan herkesin üye olma hakkının önünü açıyoruz.

Farklı dil ve lehçelerde siyasi propanagnda imkanını getiriyoruz.

Ön seçimlerde farklı dil ve lehçelerde propaganda imkanını getiriyoruz.

Kişinin dili, ırkı, milliyeti, cinsiyeti, felsefi inancı ile suç işlenirse cezayı arttırıyoruz. Bu suçun cezasını 1 yıldan 3 yıla kadar arttırıyoruz. Kimse ayrımcılığa maruz kalmayacak.

Yaşam tarzına aygıyı güvence altına alıyoruz. Dini inancının gereğinin yerine getirilmesinin engellenmesini ceza kapsamına alıyoruz. Cebir tehdit kullanarak kimsenin inanç düşünceden kaynaklanan yaşam tarızna müdahaleye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getiriyoruz.

Klavyelere özgürlük getiriyoruz. Toplantı ve yürüyüş saatlerini uzatıyoruz. Açık alanlarda güneş batana kadar kapalı alanlarda saat 24’e kadar yapılacabilecek.

Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz. Dünya örneklerini inceledik. Ülkemizde Türkçe dışındaki dillerde eğitim ve öğretim konusu düzenlenmiştir. arklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumu açılabilecek.

Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engeli kaldırıyoruz. Köylerin 1980’lere kadar kullandıkları taarihi isimlerini yeni,den almalarını sağlıyoruz. İl ve ilçe isimlerinin de değiştirilmesi için yasal düzenleme gerekiyor.

Nevşehir Üniversitesi’nin ismi Hacı Bektaş Üniversitesi olarak değişecek.

Kişisel verilen korunmasına yasal güvence getiriyoruz. Kişisel verilere anayasal güvence getirmiştir.Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tyarafından kullanılmayacak.

Yardım toplamadaki kısıtlamaları kaldırıyoruz. Vatandaşımız yardımlarını istediği yere verebilecek. Bu maddeler yasal düzenleme gerektiriyor.

İkinci kısım da idari düzenleme gerektiriyor.

Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırıyoruz. KAdın ve erkeler için kısıtlayıcı hükümler kaldırılıyor. Kadın çalışanların giyimleri üzeirndeki ayrımcı ihlalleri kaldırıyoruz. TSK mensuplarını, emniyet mensuplarını, hakim ve savcıları ayrı tutuyoruz.

İlköğretim kurumlarındaki ‘andımı ‘uygulamasını kaldırıyoruz.İlkokullarda bu uygulamaya son veriyoruz.
Mor Gabriel manastırı vakfa iade ediliyor. Cumhuriyet tarihimiz boyunca en büyük hassasiyeti hükümetimiz gösterdi. Bu kapsamda 250’den fazla iade yaptık.

Roman enstütüsü kuracağız. İlgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını tamamlayacaklar. Barınma noktasında Roman vatandaşlarımız için TOKİ ile Roman konutları yapmaya başladık.

Bu süreci en kısa zamanda tamamlayacağız. Bu paketle birlikte Türkiye’nin kardeşliği güç kazanacak.

Etiketler :

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Yapılacak olan o Zamlar

   Yapılacak olan o Zamlar

   Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı sona erdi. Komisyon, dördüncü ve son toplantı için 26 Aralık’ta yeniden toplanmayı kararlaştırdı. Toplantıdan asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz...

  • MHP Adayını Tanıttı

   MHP Adayını Tanıttı

   Yaklaşan yerel seçimler öncesi siyasi partilerin adayları da belirlenmeye başladı Milliyetçi hareket Partisi Akyazı belediye başkan adayı yapılan tören ile tanıtıldı. Akyazı Belediyesi kongre ve Kültür...

  • Anketimizde AK Parti Başkan Adayı Kim Oldu?

   Anketimizde AK Parti Başkan Adayı Kim Oldu?

   Akyazı Belediye Başkan adaylığı için 9 tane aday adayı müracaatta bulundu. Ali Ateş, Ali Gezer, Ali Karakaş, Ali Şener Bayraktar, Bilal Soykan, Cevdet Akbaş, Hasan Akcan, Yaşar Yazıcı, Nail Kahveci olarak...

  • Milliyet Muhabiri Suriye’de Kaçırıldı!

   Milliyet Muhabiri Suriye’de Kaçı...

   "Gazeteciler için her geçen gün daha da tehlikeli olan Suriye’de bu kez bir Türk meslektaşımız kaçırılmıştır. Derneğimiz üyesi de olan Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Bünyamin Aygün’ün, Suriye’de El-Kaide’ye...

  • İşte emekli olma yaşları

   İşte emekli olma yaşları

   EMEKLİ OLMAK İÇİN GEREKEN 3 ŞART Emekli olmak için ilk şart belirli bir süre sigortalı olma koşulu. Sigortalılık süresinin yanında belirli bir yaşın da tamamlanması gerekiyor. Emeklilikte üçüncü koşul ise...

AKYAZI ANKET

Üzgünüm, anket şu an aktif değil!

GÜNÜN HABERLERİ