Akyazı Haber Sitesi
» 
Başörtülü Vekiller Artık Mecliste
a aa
Tarih : 31 Ekim 2013 17:02
Başörtülü Vekiller Artık Mecliste
Mecliste Tarihi Bir An Yaşanıyor.Başörtülü Vekiller Mecliste Yerlerini Aldı.
Başörtülü Vekiller Artık Mecliste
reklam

Meclis’te tarihi bir an yaşanıyor. AK Partili kadın vekiller Gülay Samancı, Sevde Beyazıt Kaçar, Nurcan Dalbudak veGönül Bekin Şahkulubeybaşörtüsüyle Genel Kurul’a girdi.

Meclis Genel Kurulu’na başörtüsü takarak gelen AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, içeri girerken “Bugün güzel bir gün bugünü yaşadığımız için çok mutluyum” dedi.

TARİHİ OTURUMA 15 DAKİKA ARA

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Genel Kurul’u açar açmaz, Chp Grup Başkanvekili Muharrem İnce söz aldı. İnce, partilerin grup başkan vekillerine ve Chp Milletvekili Şafak Pavey’e söz verilmesini istedi. Bunun üzerine Akşener, oturuma 15 dakika ara vererek, grup başkanvekillerini görüşmeye çağırdı.

Tarihi oturum başladı, ilk sözü Chp Grupbaşkan vekili Muharrem İnce Aldı.

MUHARREM İNCE’NİN AÇIKLAMALARI:

Camileri satarak belediyenin borcunu ödeyen siz değil misiniz. Siz madem dinin emrini yerine getiriyorsunuz. Soruyorum: Miras’ta kız çocuklarına 2 pay erkek çocuklarına 1 pay verecek misiniz Soruyorum. İslam anlayışını hiç bilmeyen bir açıklamadır bu.

Burada “Sataşın, Chp’yi mağdur edin” diyenlere inşallah cevap verirsiniz.

Sizler seçim yaklaşırken sizin üzerinden mağdur edebiyatı yapılmasına izin verecek misiniz? İktidar olmak için papaz elbisesi bile giyerim diyene ya olduğun gibi görün ya da göründüğü gibi ol diyebilecek misin? Türkiye’de kamu ihale kanununu nasıl örteceksiniz?

Siz dinin emirlerinden bahsediyorsunuz. Şans topunu kim buldu. İdda’yı kim buldu? O mucit kim? Atları gece bilen koşturan kim?

Meydanlarda “benim başörtülü bacım” başörtüsüz senin bacın değil mi? Başörtülü de bizim başörtüsüz de…

Benim 1 tane bacım var, o da kapalı. Sizin gibi açık değil. Yani benim kız kardeşim 12 yaşından beri resetlenmiş. Başörtülü bacım dediğim zaman o benim ağzıma yakışır. Ben bunu oy için, rant için kullanmam.

BDP – PERVİN BULDAN’IN AÇIKLAMALARI:

Bugün Türkiye’nin en önemli meselelerinden olan başörtüsü meselesinin çözülmüş olmasından memnuniyet duyuyoruz. 2. bir Merve kavakçı olayı yaşanmadığı için bütün grupları kutluyorum. 4 kadın milletvekilinin Meclis’e gelebilmesi kadınların yıllardır meydanlarda verdiği mücadelenin sonucudur. Tüm kadınları kutluyorum. Çünkü AK pARTİ 11 yıldır bu sorunu çözememiştir.

Özgürlükler sadece türbanla sınırlı olmamalıdır. Bir bütün olarak Türkiye’de artık yasaklar olmamalıdır. Her insanın kendini özgürce ifade ettiği bir Türkiye kurulmalıdır.

Erkeklere çağrım şudur: Kadın meselesinde lütfen erkekler konuşmasın. Kadınların ne giyeceğine, ne söyleyeceğine lütfen karışmasınlar.

Ne hakkı vardır, ne de haddidir. Biz kadınlar erkeklerden hiçbir şekilde ne bir öneri ne de bir müdahale istemiyoruz. Düşünecek beynimiz var.

Sınırda açlık orucuna başlayan kadın belediye başkanımız hakkında da konuşmamız gerekiyor.

Bu anlamda kadınları birlik ve beraberliğe, birlikte mücadele etmeye davet ediyorum.

MHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ RUHSAR DEMİRER’İN AÇIKLAMALARI:

Özellikle erkeklere sesleniyorum. Empati yapınız. Hanımlarınız, kızlarınız var nasıl giyindikleri kimi ilgilendirir? Nasıl giyindikleri kimsenin haddi değil.

Bugün TBMM’de 4 kadın üzerinden mobbing yapılıyor, bize de onlar üzerinden yapılıyor. Bu hareketleri tüm dünyadaki kadınlar üzerinden MHP’li kadınlar olarak reddediyoruz. 2008 yılında yasa teklifi verdik ve o gün iktidarda olanlar halen iktidardalar. Hayatın olağan akışı içindeki bu sorun çözülsün YÖK’ün ilgili 17’nci maddesi kaldırılsın dedik. O gün kalkmayan parmaklar, bugün kalkıyor. Bu parmaklar bugün bunun hesabını versin. Referandum, seçim ler olduğu zaman kadınlar üzerinde siyaset yapmayın. Bizimle siyaset yapın. Tüm hanımefendiler bizim için değerlidir. Size gelen oylar, size gelen destek, başı açık kapalı kadınlardan geliyor.

“BİZ BURADA AKLIMIZLA VARIZ”

Bugün 90 bin çocuk anne var bu ülkede. Bizler bu ülkenin ayrıcalıklı insanlarıyız. Biz burada memleketin sorunlarını çözmek için toplanıyoruz, ama bir sorunun parçası oluyoruz. Bunlar hakkımız değildir, millet sorunları çözelim diye bizi yolluyor. Düşünelim, akıl süzgecinden geçirelim ve konuşalım. Rabbim bize kavga edin deseydi bize pençe verirdi. Bizler burada konuşmak ve aklımızla varız. Burada kadın olarak sizler kadın aklımız ve vicdanımızla görev yapmak ve hizmet vermek için duruyoruz.

İNANÇLAR YÜZÜNDEN YARGILANAMAYIZ

2008’de MHP’nin verdiği teklifi reddedenler, 2011’de tekrar görmezden gelenler ve bugün aynısını yapanlar, hala özgürlük yok diyorlarsa vicdanlarına bir baksınlar. MHP, toplumdaki tansiyonun düşmesi açısından, kadınların giyimi konusu da dahil olarak her zaman çağrı yaptı. İnsanları inançları yüzünden yargılayamayız. Kadınların hayatlarını mikroskop altında incelermiş gibi, akvaryumda bakarmış gibi inceleyemezsiniz. Bunu yapamazsınız.

“MAHREMİMİZE GİRMEYİN”

Beyefendilere sesleniyorum: Biz hanımlar üzerinden siyaset yapmayın lütfen. Kapıları çalan, her kapıdan içeri giren, bizleri buraya taşıyan kadınların omuzlarıdır. Mahremimize girmenizden rahatsızız. Bizim mahrem alanımızdan çıkınız. Bizim olduğumuz kadar ailelerimizin de mahremi. Herkes inancının getirdiği özgürlükleri kullansın.”

AK PARTİ – MİHRİMAH BELMA SATIR’IN AÇIKLAMALARI:

Türkiye’nin beklediği ortam bu. Bugün inşallah sıkıntılı bir ortamı bitiriyoruz. Kendi istekleriyle hac dönüşü başlarını kapatan arkadaşlarımız Meclis’teler. Kendilerin hoş geldiniz diyorum. Kamuda görev alan arkadaşlarımız Meclis’te bizlerle siyaset yapmaya devam edecekler.

Kadınlar bugüne kadar olayların öznesi olmadılar. Kadınların giydikleri, yaşamları, hareketleri hep gündem maddesi oldu. İnşallah bugünden sonra bu sıkıntılar bitecek.

Kadınların siyasette var olması, Türkiye’nin daha ileri gitmesi için bir sebep olacaktır.

HDP – SEBAHAT TUNCEL’İN AÇIKLAMALARI:

Gerçekten Türkiye demokrasisi adına tartışma konusu olan bir sorunu bugün çözüyoruz. Başörtülü kadınlarımızla, başörtülü kadınlarımıza destek veren başı açık kadınlarımızla bu sorun çözülüyor. Başı açık kadınların da, özellikle Alevi kadınlar, çok önemli sorunları olduğunu biliyoruz. İnanlar kadar inanmayanlar da ciddi sorunlar yaşıyorlar.

Hep birilerinin bacısı oluyoruz. Biz kimsenin bacısı değiliz. Biz burada erkeklerle birlikte parlamentoda siyaset yapan bireyleriz. Kadınları mutfakta gören zihniyet, kadınları birilerinin bacısı gören zihniyet bugün bu sorunun temelidir. HDP adına bugün Meclis geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırmıştır.

Parlamento Alevilerin de sorununu çözmek zorundadır. Eğer çözülmezse burada inanç özgürlüğünden söz etmek mümkün olmayacaktır.

Keşke kadın vekillerimiz daha önce Meclis’e başörtüsüyle gelselerdi. Kadınların sorunları daha önce çözülebilirdi.

BÜLENT ARINÇ’IN AÇIKLAMALARI:

Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sayın İnce’nin bugünkü konunun dışında partimizi eleştirmesini kabul etmiyor ve kendisine iade ediyorum. Pavey’in de sözlerini tartışmaya açıyorum. Sayın Buldan hatırlattığı için söylüyorum. Bundan 14 yıl önce Merve Kavakçı Meclis’e girdiğinde yakışıksız tartışmalar oldu. Ben şahsen çok rahatsız oldum.

Düşünün bir arkadaşımız aday oluyor, ben başörtüsüyle katılacağım diyor ve oy alıp seçiliyor. Bir seçim kurulu mazbatasını veriyor. Buraya ant içmeye geldiğinde, heyecan içinde bunu takip ediyorduk ve “dışarı, dışarı” sesleri yankılandı. Bugün geldiğimiz noktaya bakarak bunun tekrar yaşanmamasının ne kadar iyi olduğunu düşünüyorum.

Arınç’ın konuşmasının ardından Muharrem İnce söz aldı. İnce, “Hadi kız başörtülü okuyamadı Amerika’ya gitti. E oğlanda mı başörtülü, o da mı okuyamadı da Amerika’ya gönderdiniz? Biz istismar etmenize karşıyız!” dedi.

İnce’ye cevap AK Partili Nurettin Canikli’den geldi. Canikli, “Sadece Başbakanımız yurt dışına göndermedi çocuklarını. Çok ciddi bir bilgi eksikliği söz konusu. İmam hatip mezunlarının da çok ciddi katsayısı mağduriyeti vardı. Kat sayı farkı nedeniyle üniversiteye girme şansları yoktu. O katsayı mağduriyeti yüzünden yurt dışında okudular. Bilginiz olsun diye söylüyorum sayın İnce. Bilgi eksikliğiniz olabilir.” dedi.

2 1

Etiketler :

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

  • İçişleri Bakanlığından berberler için genelge

   İçişleri Bakanlığından berberler için ...

   İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Berber/Güzellik Salonu/Kuaförlerin Açılması” konulu genelge gönderdi. Genelge ile tüm dünyada devam eden yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının halk sağlığı...

  • Kontrolden çıktı ağaca çarparak durabildi

   Kontrolden çıktı ağaca çarparak durabi...

   Edinilen bilgilere göre sabah saatlerinde virajı alamayan sürücü kontrolünü kaybederek önce çöp konteynırına ardından ağaca çarparak durabildi. Kazada yaralı olmazken araçta maddi hasar meydana...

  • YSK yasak getirmişti Akyazı’da muhtar adaylarının Pankart ve afişleri toplandı

   YSK yasak getirmişti Akyazı’da m...

   YSK, muhtar adaylarının pankart, döviz ve afiş kullanmasına yasak getirmişti. Bu kapsamda Akyazı'da muhtarların pankartları toplandı. Sakarya Valiliği önceki gün yaptığı açıklamada, Köy Muhtarlığı ve...

  • Cumhur İttifakı adayları Akyazı’da istişare toplantısı yaptı

   Cumhur İttifakı adayları Akyazı’...

   Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'de Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan ve Meclis Üyesi adayları istişare toplantısı yaptı. Cumhur İttifakı Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan, AK...

  • Suriyeli aile büyük korku yaşadı Pazarda bulundu

   Suriyeli aile büyük korku yaşadı Pazar...

   Akyazı Pazar Yeri'nde kaybolan Suriyeli çocuk ailesine teslim edildi. Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen Suriyeli bir ailenin erkek çocuğu, pazar yerinde kayboldu. Vatandaşların bulduğu çocuk...

AKYAZI ANKET

Üzgünüm, anket şu an aktif değil!

GÜNÜN HABERLERİ