Belediye’den Suriye’ye yardım

Geçtiğimiz yıl yüklü miktarda Suriye’ye un yardımı yapan ve  bu yılda yardımlarına devam eden Akyazı Belediyesi dün de yine yüklü miktarda makarna, prinç, yağ, bulgur, fasulye gibi kuru gida yardımını Suriyeli ailelere ulaştırılmak üzere Akyazı da bulunan İ.H.H  (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ) teslim etti.

Soğuk kış şartlarında yaşam mücadelesi veren ve hayata tutunmaya çalışan Suriye halkı için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Akyazı Belediyesi tarafından Kuru Gıda yardımı yapıldı. Suriye`de meydana gelen iç savaş neticesinde çatışmalardan kaçarak sınır bölgelerine sığınan mülteciler ile Suriye`de zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan Suriye halkının barınma, beslenme ve sağlık alanında yardım ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Suriye halkı, soğuk kış şartlarında komşu ülkelerdeki mülteci kampları ile Suriye`nin kritik bölgelerinde hayat mücadelesi veriyorlar. On binler ise Suriye`yi bir an evvel terk ederek sınır ötesindeki kamplardan birisine ulaşabilmek için uğraş veriyor. 2 milyondan fazla kişi ise ülke içinde perişan halde, yıkıntıya dönen şehirlerde, kışın pençesinde ayakta kalmaya çalışıyor. On binlerce Suriyeli, Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak’ta, ya da Türkiye sınırına yakın bölgelerde sert kış şartları altında silahların susacağı günü bekliyor. Soğuk kış şartlarının yaşandığı bölgede yiyecek sıkıntısı ise sivilleri zorluyor. Temel ihtiyaç maddelerinden yoksun Suriye halkı bölgeye gelen yardımlardan alabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Suriyeli çocuklar, yaşlılar, kadın erkek bir çok mazlum yiyecek bir ekmek ve ısınacak bir battaniye bekliyor. Çocuklarına süt bulamayan, içecek sularını ise çevre köylerden karşılamaya çalışan binlerce Suriyelinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Akyazı belediyesi tarafından Suriye’de ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere dün yüklü miktarda makarna, prinç, yağ, bulgur, fasulye gibi kuru gida yardımını Akyazı İHH Şubesine teslim eden Akyazı Belediyesi geçtiğimiz yıl’da yüklü miktarda un yardımı yaparak Suriyeli ailelere ulaştırmıştı. Bu yıl yine yardımlarına ve hizmete devam eden Akyazı Belediyesi Suriye ye ulaştırılmak üzere Akyazı İHH ye teslim ettiği yüklü miktarda Kuru gıda yardımının yanı sıra Akyazı’da ikamet eden 3 Suriyeli aileye de düzenli olarak erzak yardımı yapıyor Akyazı belediyesi ayrıca geçtiğimiz ayda Suriyeli mültecileri kuzulukta 10 gün misafir etmişti.

Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı  “Akyazı Belediyesi olarak üzerimize düşen insani sorumluluk görevimizi laik’i ile yerine getirmek amacıyla insani yardımlarımıza devam ediyoruz.Suriye’de uzun süredir  devam eden iç savaş şartları neticesinde bir çok aile, çoluk  çocuk perişan durumdalar. Yiyecek ekmekleri suları bile yok hele soğuk kış aylarında başlarını sokacak bir evleri bile olmayan insanlar var bizlerde bu muhtaç durumdaki ailelere  karınca kararınca ulaştırmak üzere Akyazı’da bulunan İ.H.H – İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfımıza Kuru gıda yardımlarımızı teslim ettik inşallah hayırlısıyla da onlara ulaşır.Akyazı belediyesi olarak Suriyeli vatandaşlara yardımlarımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edecek  ”dedi.

resim8677_3 resim8683_3 resim8683_4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir