Karar Düzeltmede Reddedildi

AKP Akyazı ilçe kongresinin yapıldığı 15 Ocak 2012 tarihinde Nail Kahveci ve Mustafa Yıldırım ilçe başkanlığı için seçime girmişlerdi. Ancak kongrede divan başkanı tarafından Mustafa Yıldırım çeşitli bahanelerle seçim dışı bırakılmış ve Tek aday kalan Nail kahveci başkan seçilmişti. Kongrede yaşanan gelişmeleri eleştiren Mustafa yıldırım seçimde divan kurulunun adil ve eşit davranmadığını ve taraf olduğu iddiası ile yaşanan gelişmeleri yargıya taşımıştı. Akyazı Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak kongrenin iptalini istemiş fakat açılan dava Mahkemece ret edilmişti. Yıldırım bu kez de konuyu Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay Sulh Hukuk mahkemesinin ret kararını bozdu. Bu kez de davalı taraf bu kararın düzeltilmesini talep etti.

Sonuç

Düzeltme talebi Yargıtay 18.dairesi tarafından görüşüldü ve oy birliği ile bu talebi reddetti

Yargıtay Kararı

Düzeltilmesi istenen Yargıtay ilamında açıklana gerekçelere göre düzeltme dileğinde ileri sürülen sebepler HUMK.nun 440.maddesindeki yazılı hallerden hiç birisine uymadığından vaki düzeltme isteğinin Reddine takriben 219.00 TL para cezasının düzeltme isteyenden alınarak hazineye gelir kaydettirilmesine 21.10.2013 gününde oybirliği ile karar verildi derilmektedir.

Ne Olmuştu

AKP Akyazı ilçe kongresinin yapıldığı 15 Ocak 2012 tarihinde bilindiği gibi dört aday ilçe başkanlığına aday adayı olmuşlardı. Ali Ateş ve Âdem Sağlamın adaylıktan çekilmesi ile Nail Kahveci ve Mustafa Yıldırım ilçe başkanlığı için seçime girmişlerdi. Ancak kongrede divan başkanı tarafından Mustafa Yıldırım çeşitli bahanelerle seçim dışı bırakılmış ve Tek aday kalan Nail kahveci başkan seçilmişti. Kongrede yaşanan gelişmeleri eleştiren Mustafa yıldırım seçimde divan kurulunun adil ve eşit davranmadığını ve taraf olduğu iddiası ile yaşanan gelişmeleri yargıya taşımıştı.

Akp Nail Kahveci İle Devam

15 Ocak 2012 Pazar günü yapılan AKP ilçe kongresinde genel merkezin adayı Nail Kahveci ve genel merkeze rağmen aday olan Mustafa Yıldırımın oluşturduğu iki liste ile kongre yapıldı. Kongre belediye konferans salonunda saat 14.00 de başladı. Entrikalarla ve baskılarla yapılan kongrede Mustafa Yıldırım tasfiye edilirken Nail kahvecinin listesi için yapılan formalite seçimde ilçe başkanının yanı sıra 25 asil ve 25 yedek yönetim kurulu üyesi ile 62 asil il delegesi ve 31 yedek il delegesini de Belirlenmiş oldu.

Kahveci Mazbatasını Aldı

Akyazı AKP İlçe başkanlığına 15 Ocak 2012 Pazar günü yapılan kongrede seçilen Nail Kahveci, mazbatasını ilçe seçim kurulu başkanından alarak yeni yönetimle birlikte siyasi çalışmalarına başladı.

Yıldırım Yargıya Gitti

Yapılan kongrede yaşananların adil ve eşit olmadığını divan başkanının taraf olduğu ve seçimlerin şeffaf yapılmasını engellediği gerekçesi ile olayı yargıya taşıyan Yıldırım ben AKP kurucu üyesiyim ve ilçe başkanlığına adaylığım çeşitli bahanelerle divan tarafından engellendi. Parti ile ilgili bir sorunum yok ben AKP’yim ancak yapılan kongrede şahsıma ve yönetim kurulu üyelerime yapılan bu haksızlığı gidermek için olaya itiraz ederek konuyu yargıya taşıdım dedi.

Yargıtay Kararı Bozdu

Mustafa Yıldırımın Kongrenin yapılış ve işleyişindeki adil olmayan gelişmelerle seçim dışına bırakılmasına itiraz ederek konuyu yargıya taşımıştı. Akyazı Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak kongresin iptalini istemiş fakat açılan dava Mahkemece ret edilmişti. Bu karardan sonra Mustafa Yıldırım konu hakkında Yargıtay’a itirazda bulundu. Yargıtay Mustafa Yıldırımı haklı bularak Akyazı Sulh Hukuk Mahkemesinin tekrar davaya bakmasına karar verdi.

Yıldırım Yargı Kararını Değerlendirdi

AKP kurucu üyesi Mustafa Yıldırım 15 Ocak 2012 tarihinde yapılan kongrede yaşanan olumsuz gelişmeleri yargıya taşıdığını bu yaşananların AKP ile bir ilgisinin olmadığını ancak kongrede yaşananlar karşısında hak arayışı için yargıya gittim. Amacım AKP’ye zarar vermek değil tam aksine partinin güçlenmesi ve parti içi demokrasinin var olmasını istediğim içindir. Kongrede şahsıma ve delege arkadaşlarıma bana göre saygısızlık yapılmış ve kongrenin şeffaf yapılması engellenmiştir. Yapılan bu hatanın düzeltilmesi için yargıya gittim. bilindği gibi Akyazı sulh hukuk mahkemesi ve itirazımızı yerinde görmedi ve davayı ret etti.
Bu kararı süresi içinde temyiz ederek davaya Yargıtay’a gönderdim. Yargıtay itirazımızı kabul etti ve Yargıtay kararında mahkemece işin esasınsa girilerek bir karar vermesi gerekirken yerinde bulunmayan gerekçe ile davanın reddini doğru görmemiştir. Bu nedenle temiz itirazı yerinde olduğundan hükmün bozulmasına 07.05.2013 tarihinde oy birliği ile karar verilmiştir.Denilmektedir
İlgili dava Akyazı sulh hukuk mahkemesi tarafından görüşülecek. Sonucu bende merakla bekliyorum. Bu süreçte konu ile ilgili daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Karar sonrası gelişmeleri daha sağlıklı değerlendirme imkânımız olacak. Bu gelişmelerin yaşanması beni ziyadesi ile üzmüştür. Ben her zaman olduğu gibi partimizin başarısı için çalışmalarıma devam edeceğim önemli olan partimizin Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada ülkemizde ve ilçemizde hizmet etmesidir. Yargının vereceği her karara saygılı olacağımı beyan eder verilecek olan kararın Partimize ilçemize hayırlı olmasını diliyorum dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir