Kış Lastiği Zorunluluğu Başlıyor

Bu kapsamda kışın araçların lastiklerinin değiştirilmesiyle ilgili bir yönetmelik çıktı. Buna göre 1 Aralık tarihinden itibaren özellikle ticari araçlarda kış lastiği uygulaması başlatıldı.

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, kış lastiği takmanın trafik güvenliği açısından çok önemli olduğunu söyledi. Şoför esnafın, şehir içi ve uzun yollarda çalışmak durumunda kaldığını ifade eden Apaydın, “Kamyon, minibüs, servis ve taksicisi böyle. 1 Aralık’tan itibaren özellikle ticari araç sahipleri kendisi ile taşıdığı yolcu ve yükün emniyeti açısından kış lastiği takması lazım.” dedi.

Ülkemizde çok fazla kar yağmayan yerlerin olduğunu ifade eden Apaydın, ancak yağışlı havalarda da araçların direksiyon hakimiyeti ve fren emniyetinin sıkıntıya girdiği uyarısında bulundu. Apaydın, “Bu bakımdan kendine has özellikleri bulunan kış lastiği takmak riskleri hafifletecektir.” dedi. Ticari araç sahipleri ile şoförlerin arabalarında yapacakları kış önlemlerinin önemli olduğunu da vurgulayan Apaydın şu uyarılarda bulundu: “Araçların kışa hazırlamak geliyor. Yağmur ya da kar yağdığında ve yolların tıkanması halinde araçların daha emin bir yere çekilip beklemek lazım. Zincir, motorunda antifiriz bulundurmak, akülerin sağlam olup olmadığının kontrolü de çok önemli. Sileceklerin iyi çalışır durumda olması ayrıca önemli. Farlar ile stop lambalarının çalışır durumda olması da ihmal edilmemesi gerekir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir