» 
Meraklı Mühendis, Serasında Tropikal Ürünler Yetiştiriyor
a aa
Tarih : 28 Ağustos 2012 9:05
Meraklı Mühendis, Serasında Tropikal Ürünler Yetiştiriyor
Meraklı Mühendis, Serasında Tropikal Ürünler Yetiştiriyor
reklam

Kivi üretimiyle çiftçiliğe başlayan inşaat mühendisi, serasında kurt üzümünden kudret narına kadar, Türk halkının aşina olmadığı 42 çeşit ürün yetiştiriyor.
 

Akyazı ilçesinde yaşayan inşaat mühendisi Sebahattin Mestan (65), çocukluğundan beri merak duyduğu çiftçiliğe 1990 yılında kivi yetiştiriciliğiyle başladı. İklimi nedeniyle bölgede kivi yetişmeyeceği iddiasına rağmen denemelerini sürdüren Mestan, kısa sürede başarıya ulaşarak üretimini 15 dönüme çıkardı.

Birkaç yıl önce de evinin bahçesinde oluşturduğu serada Türk halkının pek de aşina olmadığı tropikal ve şifalı bitkiler üretmeye başlayan Mestan, ürünlerini yurt içi ve dışında katıldığı fuarlarda tanıtarak, 3 yıl önce Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) tarafından “Yılın En Verimli İş Adamı” ödülüne layık görüldü.

Mestan, çiftçilikten kopamadığı için mühendislikten kazandığı parayla yaptığı serada çoğu yurt dışı kökenli bitkiler yetiştirmeye başladığını ve insanların ilgisini çeken ürünleri fuarlarda tanıtmaya başladığını söyledi.

Serasında 42 çeşit bitki, şifalı ot ve tropikal meyve yetiştirdiğini anlatan Mestan, “Çiftçilikte sabırlı ve inatçı olunması gerekiyor. Kivi yetiştirmede başarılı olunca üretimi artırdım. Halka kivinin faydalarını ve yetiştirme şekillerini öğrettim. İlk yetiştirdiğim zamanlar Sakarya’nın bazı bölgelerinde kivi yetişmeyeceğini söylüyorlardı. Ben inatla, hırsla üstünde durarak Sakarya’nın her yerinde kivi yetiştirebileceğini, hatta Türkiye’nin en güzel kivisinin yetiştirilebileceğini ispatladım. Şu anda 15 dönüm alanda kivi yetiştiriyorum” dedi.

-Çiftçilere ürünlerini çeşitlendirme önerisi-

Babalarının da çiftçilikle uğraştığını, eski usul ürünlerle yeterli geliri elde edemeyeceğini düşündüğünü anlatan Mestan, uzun süren arayışın sonunda ilgi çekici şifalı ve tropikal bitkiler yetiştirmeye başladığını kaydetti.

Mestan, serasında sakız ağacı, aloe vera, pepino, kaymak ağacı, kurt üzümü

(goji berry), kauçuk çiçeği, kudret narı, şeker ve limon otu gibi şifalı bitkiler yetiştirdiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“Çiftçilik kutsal bir meslek. Çiftçilerimizi araştırmacı ve daha üretici olmaya davet ediyorum. Ürünlerimi tanıtmak için tarım fuarlarında tanıtım gezisine çıktım. Böyle yeni ürünleri tarım fuarlarına götürdüğüm zaman standım çok ilgi gördü. Bunun verdiği heyecanla her sene çeşitliliği artırdım. Çiftçi arkadaşlarımızın ülkemizdeki çeşitliliğin kıymetini bilmelerini istiyorum. Üstünden geçtiğimiz otlar dahi dünyada şifalı bitki olarak kullanılıyor.

Bitkiyle, doğayla uğraşmak insanı dinlendiriyor. Tohumlar büyümeye başladığı zaman kendinizi çocuğunuz doğmuş gibi hissediyorsunuz. Bitkiler insan gibidir, biz nasıl canlıysak onlar da canlıdır. Bitkiye nasıl yaklaşırsanız bitki de size öyle yaklaşıyor. Onun için çiftçilik mesleğini öldürmeyelim, koruyalım ve sahip çıkalım.”

 

Etiketler :

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

  • İçişleri Bakanlığından berberler için genelge

   İçişleri Bakanlığından berberler için ...

   İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Berber/Güzellik Salonu/Kuaförlerin Açılması” konulu genelge gönderdi. Genelge ile tüm dünyada devam eden yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının halk sağlığı...

  • Kontrolden çıktı ağaca çarparak durabildi

   Kontrolden çıktı ağaca çarparak durabi...

   Edinilen bilgilere göre sabah saatlerinde virajı alamayan sürücü kontrolünü kaybederek önce çöp konteynırına ardından ağaca çarparak durabildi. Kazada yaralı olmazken araçta maddi hasar meydana...

  • YSK yasak getirmişti Akyazı’da muhtar adaylarının Pankart ve afişleri toplandı

   YSK yasak getirmişti Akyazı’da m...

   YSK, muhtar adaylarının pankart, döviz ve afiş kullanmasına yasak getirmişti. Bu kapsamda Akyazı'da muhtarların pankartları toplandı. Sakarya Valiliği önceki gün yaptığı açıklamada, Köy Muhtarlığı ve...

  • Cumhur İttifakı adayları Akyazı’da istişare toplantısı yaptı

   Cumhur İttifakı adayları Akyazı’...

   Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'de Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan ve Meclis Üyesi adayları istişare toplantısı yaptı. Cumhur İttifakı Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan, AK...

  • Suriyeli aile büyük korku yaşadı Pazarda bulundu

   Suriyeli aile büyük korku yaşadı Pazar...

   Akyazı Pazar Yeri'nde kaybolan Suriyeli çocuk ailesine teslim edildi. Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen Suriyeli bir ailenin erkek çocuğu, pazar yerinde kayboldu. Vatandaşların bulduğu çocuk...

AKYAZI ANKET

Üzgünüm, anket şu an aktif değil!

GÜNÜN HABERLERİ