Namaz insanı kötülüklerden uzak tutar

Aydüz ’Namaz insanı kötülüklerden uzak tutar’

Prof. Dr. Davut Aydüz, namaz kılan esnafın müşterisine hassas davranacağını, memurun rüşvet almayacağını belirterek, “Bunun aksine bir durum varsa, şuursuz namaz kılınıyor demektir” dedi.

’Namazı anlayarak Kılmak’

Namazı en doğru nasıl kılmalıyız? Namaz insanı kötülüklerden nasıl korur? Şuurlu namaz kılmak nasıl olur? Namazı nasıl anlayarak kılarız? Sorularına, ilahiyatçı yazar Prof. Dr. Davut Aydüz, AKEGDER tarafından düzenlenen konferansta namazla ilgili dikkat edilmeyen hususlara açıklık getirdi.  Akyazı Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezinde, S.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz ’Namazı anlayarak Kılmak’ konulu konferansı kalabalık bir davetli tarafından ilgi ile dinlendi.

Namazın tıbbi ve sosyolojik faydaların çok olduğunu dikkat çeken Prof. Dr. Davut Aydüz”’Namazı ikâme etmek’ devamlı namaz kılmak, Huşû; Allah’a karşı korgu ve sevgi ile boyun eğmek, gönülden saygı, namaza konsantre olmaktır. Ayette namazı huşû içinde olan müminler mutluluk ve başarıya erip kurtuldular. şeklinde geçtiğini anlattı.

Namaz insanı hayâsızlıktan ve kötülüklerden uzak tutar âyet-i kerimeyi açıklayan Prof. Dr. Davut Aydüz “Namazı ikâme etmek ayrı, kılmak ayrı şeydir. Namazı kılmaktan ziyade huşû içerisinde ikâme etmek gerekir. Esnaf namaz kıldığı zaman müşterisine hassas davranır, memur rüşvet almaz, haram işliyorsa, şuursuz namaz kılıyor demektir” dedi.

Davut Aydüz , namazın savaş meydanında yaşanan en tehlikeli anlarda bile yapılması gereken çok önemli bir vazife olduğuna dikkatleri çekerek ”Namaz; hayatımızın ilk hedefi, birinci vazifesi, mahşerde hesabını en önce vereceğimiz baş meseledir. Onda kaybeden hiçbir şeyde kazanamaz ama onda kazanan, inşallah ötekilerde de kazanabilir dedi.

Programın sonunda kitaplarını da imzalayan Prof. Dr. Davut Aydüz’e AKEGDER Başkanı Mehmet Çelik çiçek takdim etti.

resim8786_2 resim8786_7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir