» 
Parkomat Uygulaması Pazartesi Günü Başlıyor
a aa
Tarih : 23 Eylül 2012 8:52
Parkomat Uygulaması Pazartesi Günü Başlıyor
Parkomat Uygulaması Pazartesi Günü Başlıyor
reklam

Sakarya Büyükşehir ve Akyazı Belediyesi işbirliği ile uygulamasına karar verilen Parkomat uygulaması Akyazı’da başlıyor.
 Akyazı’da Parkomat uygulaması hakkında firma yetkilileri tarafından Akyazı yeni parkta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında basına bilgi verildi.

Akyazı Yeni Park’ta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında Akyazı’da görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek Sakarya genelinde ilçeler arasında ilk defa Akyazı’da uygulanacak olan Parkomat sistemi hakkında bilgi sunumu yapıldı. Sunumda Parkomat uygulamasının altyapısını ve işletmeciliğini yapacak olan HİMTEK Mühendislik Şirket sahibi Hasan Tahsin Usta, KENTOTOPARK İşletme sorumlusu Latif Yücel, Yöneticiler Çağrı Yücel, Burhanettin Akdoğan ve personel müdürü Yasin Özgüneş hazır bulundu.

Pazartesi Başlıyor
Parkomat sisteminin hafta başından itibaren geçerli olacağını belirten ve sistem hakkında bilgi sunumu yapan KENTOTOPAR yöneticisi Çağrı Yücel, “Sistem sabah 09.00 akşam 19.00 saatleri arasında işleyecek. Bu saatler arasında park noktaları ücretli olacak. Ayrıca ağır tonajlı araçların şehir içine girişleri engellenecek. Bu noktada esnafların mal indirme yükleme işlemlerini belirlenen saatler içinde yapmaları gerekmektedir. Bu saatler içinde hafif ticari araçların mal indirip yüklemelerine kısa süreli olmak kaydı ile müsaade edilecektir. Ayrıca engelli vatandaşlarımız firmamızdan alacakları kart ile ücretsiz park etme hakkına sahip olacaktır” dedi.

Park Etme Süresi 2 Saat
Tüm araçlar için park etme süresinin iki saat ile sınırlı olacağını da belirten Yücel, sistem dahilinde tüm aracalar için park etme süresi en az bir en fazla iki saat olacak. Talep gelmesi halinde abonman sistemi de uygulanacak. Şu an için abonman sistemi çalışması mevcut değil. Sistem yap işlet devret şeklinde olacaktır.

Gelirin Yüzde 15 İ Belediyenin
Akyazı Belediyesi’ni ulaşım sistemi için harcayacağı parayı Parkomat sisteminden elde edilecek bürüt gelirin %15 ini alacağını da belirten Çağrı Yücel, Pazartesi başlayacak olan Parkomat sisteminden elde edilecek olan bürüt gelirin yüzde on beşini Akyazı Belediyesi elde edeceği gelirleri ulaşım giderlerine harcayabilecek. Parkomat noktalarındaki hane sahipleri ve kiracı olarak ikamet edenler ise, kiracı veya ev sahibi olduklarına dair belge, ikametgâh belgesi ve araçların kendilerine ait olduğu belge ile hanelerinin önlerindeki park alanını ücretsiz kullanabilecekler. Tabi ki bu o alanın sadece onlara ait olduğu anlamına gelmiyor. Park alanı başka araçlar tarafından kullanılabilecek. Özellikle trafik yoğunluğun bulunduğu alanlarda Belirlenen yerlerde aynı anda 400 araç park edebilecek. Parkomat uygulamasının başarılı olabilmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü, Belediye ve firma yetkilileri işbirliği halinde çalışacaklar.

Park Denetçileri Para Almayacak
Uygulamanın olduğu alanlarda Parkomat denetçilerin görev yapacağını ifade eden yetkililer, bu görevlilerin para alma yetkileri yok. Onların görevi park eden araçların fiş alıp almadıklarının kontrol etmek ve bozuk para temini için araç sahiplerine yardımcı olacaklar.
Parkomat uygulamasının Sakarya da başarı ile uygulandığını söyleyen Yücel Sakarya’ya bağlı ilçelerde bu uygulama ilk olarak Akyazı ilçesinde uygulanmaktadır.

Yapılan bu sistemin amacı ilçede Trafik akşını düzenlemek, Trafik yoğunluğu ile birlikte ses ve hava kirliliğini en aza indirmek, toplu taşıma araçlarının kullanımını artırmak, Yol kenarı uzun süreli paklanmaları önleyerek başka sürücülerinde buralardan faydalanmaları ile birlikte daha kısa sürede ve daha az yakıt harcayarak park etmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

  • İçişleri Bakanlığından berberler için genelge

   İçişleri Bakanlığından berberler için ...

   İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Berber/Güzellik Salonu/Kuaförlerin Açılması” konulu genelge gönderdi. Genelge ile tüm dünyada devam eden yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının halk sağlığı...

  • Kontrolden çıktı ağaca çarparak durabildi

   Kontrolden çıktı ağaca çarparak durabi...

   Edinilen bilgilere göre sabah saatlerinde virajı alamayan sürücü kontrolünü kaybederek önce çöp konteynırına ardından ağaca çarparak durabildi. Kazada yaralı olmazken araçta maddi hasar meydana...

  • YSK yasak getirmişti Akyazı’da muhtar adaylarının Pankart ve afişleri toplandı

   YSK yasak getirmişti Akyazı’da m...

   YSK, muhtar adaylarının pankart, döviz ve afiş kullanmasına yasak getirmişti. Bu kapsamda Akyazı'da muhtarların pankartları toplandı. Sakarya Valiliği önceki gün yaptığı açıklamada, Köy Muhtarlığı ve...

  • Cumhur İttifakı adayları Akyazı’da istişare toplantısı yaptı

   Cumhur İttifakı adayları Akyazı’...

   Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'de Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan ve Meclis Üyesi adayları istişare toplantısı yaptı. Cumhur İttifakı Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan, AK...

  • Suriyeli aile büyük korku yaşadı Pazarda bulundu

   Suriyeli aile büyük korku yaşadı Pazar...

   Akyazı Pazar Yeri'nde kaybolan Suriyeli çocuk ailesine teslim edildi. Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen Suriyeli bir ailenin erkek çocuğu, pazar yerinde kayboldu. Vatandaşların bulduğu çocuk...

AKYAZI ANKET

Üzgünüm, anket şu an aktif değil!

GÜNÜN HABERLERİ