Parkomat Uygulaması Pazartesi Günü Başlıyor

Sakarya Büyükşehir ve Akyazı Belediyesi işbirliği ile uygulamasına karar verilen Parkomat uygulaması Akyazı’da başlıyor.
 Akyazı’da Parkomat uygulaması hakkında firma yetkilileri tarafından Akyazı yeni parkta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında basına bilgi verildi.

Akyazı Yeni Park’ta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında Akyazı’da görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek Sakarya genelinde ilçeler arasında ilk defa Akyazı’da uygulanacak olan Parkomat sistemi hakkında bilgi sunumu yapıldı. Sunumda Parkomat uygulamasının altyapısını ve işletmeciliğini yapacak olan HİMTEK Mühendislik Şirket sahibi Hasan Tahsin Usta, KENTOTOPARK İşletme sorumlusu Latif Yücel, Yöneticiler Çağrı Yücel, Burhanettin Akdoğan ve personel müdürü Yasin Özgüneş hazır bulundu.

Pazartesi Başlıyor
Parkomat sisteminin hafta başından itibaren geçerli olacağını belirten ve sistem hakkında bilgi sunumu yapan KENTOTOPAR yöneticisi Çağrı Yücel, “Sistem sabah 09.00 akşam 19.00 saatleri arasında işleyecek. Bu saatler arasında park noktaları ücretli olacak. Ayrıca ağır tonajlı araçların şehir içine girişleri engellenecek. Bu noktada esnafların mal indirme yükleme işlemlerini belirlenen saatler içinde yapmaları gerekmektedir. Bu saatler içinde hafif ticari araçların mal indirip yüklemelerine kısa süreli olmak kaydı ile müsaade edilecektir. Ayrıca engelli vatandaşlarımız firmamızdan alacakları kart ile ücretsiz park etme hakkına sahip olacaktır” dedi.

Park Etme Süresi 2 Saat
Tüm araçlar için park etme süresinin iki saat ile sınırlı olacağını da belirten Yücel, sistem dahilinde tüm aracalar için park etme süresi en az bir en fazla iki saat olacak. Talep gelmesi halinde abonman sistemi de uygulanacak. Şu an için abonman sistemi çalışması mevcut değil. Sistem yap işlet devret şeklinde olacaktır.

Gelirin Yüzde 15 İ Belediyenin
Akyazı Belediyesi’ni ulaşım sistemi için harcayacağı parayı Parkomat sisteminden elde edilecek bürüt gelirin %15 ini alacağını da belirten Çağrı Yücel, Pazartesi başlayacak olan Parkomat sisteminden elde edilecek olan bürüt gelirin yüzde on beşini Akyazı Belediyesi elde edeceği gelirleri ulaşım giderlerine harcayabilecek. Parkomat noktalarındaki hane sahipleri ve kiracı olarak ikamet edenler ise, kiracı veya ev sahibi olduklarına dair belge, ikametgâh belgesi ve araçların kendilerine ait olduğu belge ile hanelerinin önlerindeki park alanını ücretsiz kullanabilecekler. Tabi ki bu o alanın sadece onlara ait olduğu anlamına gelmiyor. Park alanı başka araçlar tarafından kullanılabilecek. Özellikle trafik yoğunluğun bulunduğu alanlarda Belirlenen yerlerde aynı anda 400 araç park edebilecek. Parkomat uygulamasının başarılı olabilmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü, Belediye ve firma yetkilileri işbirliği halinde çalışacaklar.

Park Denetçileri Para Almayacak
Uygulamanın olduğu alanlarda Parkomat denetçilerin görev yapacağını ifade eden yetkililer, bu görevlilerin para alma yetkileri yok. Onların görevi park eden araçların fiş alıp almadıklarının kontrol etmek ve bozuk para temini için araç sahiplerine yardımcı olacaklar.
Parkomat uygulamasının Sakarya da başarı ile uygulandığını söyleyen Yücel Sakarya’ya bağlı ilçelerde bu uygulama ilk olarak Akyazı ilçesinde uygulanmaktadır.

Yapılan bu sistemin amacı ilçede Trafik akşını düzenlemek, Trafik yoğunluğu ile birlikte ses ve hava kirliliğini en aza indirmek, toplu taşıma araçlarının kullanımını artırmak, Yol kenarı uzun süreli paklanmaları önleyerek başka sürücülerinde buralardan faydalanmaları ile birlikte daha kısa sürede ve daha az yakıt harcayarak park etmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir