Prof.Dr. Hamdi Döndüren İslam’da Ticaret Hukuku’nu Anlattı

Prof.Dr. Hamdi Döndüren ‘İslam’da Ticaret Hukuku ve Güncel Ticari Meselerdeki Hassasiyetlerimiz’ konusunda Akyazılı işadamlarına yepyeni bir ufuk açtı.

 

İlahiyatçı Yazar ’Allah’ın rızası dâhilinde yapılan ticaret ibadet hükmüne geçer’

Prof.Dr. Hamdi Döndüren ”Haram ile kazanılan servet, saman alevi gibi kaybedilecektir.”

İşadamlarını ve İş hayatını desteklemek amacıyla faaliyetler ve seminerler düzenleyen Sakarya Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği (SAGİAD), Akyazı Şubesi Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Hamdi Döndüren’i ağırladı.

İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Hamdi Döndüren, ticarete hile karıştırma meselesi, karşılıklı satışta rızanın yeterli olmadığı, İslâmi temsilde alışverişin önemi, Emanet, Akitlerin tam yapılması gerektiği konuları ayet ve hadis ışığında anlattı.

Ticarette İslam’i konulara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Döndüren ”Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye göçü esnasında kendisine inen ilk ayet ’Veyl Olsun’ diye başlamaktadır. Surede ticaretine hile karıştıranlara ‘Mütaffi’ denilir. Bu nedenle haram ile kazanılan servet, saman alevi gibi kaybedilecektir. Allah’ın rızası dairesi içerisinde yapılan ticaret, ibadet hükmüne geçecektir. Dünyadaki bütün insanlar günlük hayatında ticaret yapar. Alış veriş yapması çarşı pazardan alması da birer ticarettir. Bu yaptığımız işlerde Allah’ın emirleri doğrultusunda olması gerekiyor.”şeklinde konuştu.

Ticaretin İslâm’a uygun yapılması ayetlerle ve hadislerle desteklenmiştir diyerek konuşmasını sürdüren Döndüren,”Müslümanlar kendi aralarında belirlenen şartlara uyarlar. Haksız kazanç’a yol açacak maddeler müstesnadır. İslam’da haksız kazanca yol açan her şeyi geri plana atılmıştır. Sahabelerin hayatlarında bunu çok rahat görüyoruz. Ticarette niyet çok önemlidir. İyi niyetle yapılan ticarette Allah karşımıza ona göre müşteri çıkarırken kötü niyetli ticarette Allah ona göre müşteriyi karşımıza çıkarmaktadır. Bir tüccar çekini, senedini ödemeyi niyet alırsa Allah ona ödeme noktasında kolaylık sağlar. İmzayı atarken ödemeye niyeti yoksa Allah muvaffak etmez” dedi.

Meleklerin kayıt sistemin önemini olduğunu vurgulayan Döndüren,”Ticari işlerde beşer-şaşar, bazen hesap tutmaz, mizan bozulur, tekrar yapılır. Ama Meleklerin kayıt sisteminde herhangi bir sorun bulunmuyor. Mali kayıtta sorun yok. Meleklerin dil sorunu da yok. Kulun amel sistemi üçlü kayıt sistemiyle kayıt altına alınmaktadır. Unutmayalım Kirâmen Katibîn melekleri her saniyemizi kayıt ediyor. Bu melekler her fiilimizi belgeliyor, fotoğraflıyor. Tüm amellerimiz video kaydı misalince kayıt altına alınıyor. Âhiret inancı olan buna dikkat etmesi gerektiğini” söyledi.

Programın sonunda SAGİAD Başkanı Hüseyin Kav, Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Hamdi Döndüren’e hediye takdim etti. Proğrama Akyazı Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Yıldırım, Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Selman Demirtaş, Serhat Eğitim kurulu Başkanı Metin Sert, SAGİAD Yönetim kurulu üyeleri, Akyazılı işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

1

 

2

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir