Sakarya’da Şap Hastalığıyla Mücadele

Sakarya’da köy, mahalle ve beldelerde bulunan 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapılacak.
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Keskin, yaptığı açıklamada, şap hastalığının çiftçiler için büyük zararlar oluşturduğunu ve bu hastalığın önüne geçmek istediklerini anlattı.

Şap hastalığının halk arasında, “Dabak” diye bilindiğini belirten Keskin, hastalığın, gebe hayvanlarda yavru atma ve genç hayvanların ölmesine neden olduğunu söyledi.

Keskin, 17 Eylül’den itibaren 1 ay süreyle aşılamaların yapılacağına işaret ederek, “Kampanya süresince ilimizde hayvancılık yapılan tüm noktalara ulaşıp, büyükbaş hayvanların tamamını aşılayacağız. Yoğun aşılama çalışmaları neticesinde hastalığın yayılmasının engellenmesi ve mevcut hastalık mihraklarının söndürülmesi amaçlanmaktadır” dedi.

Keskin, kurbanlık olarak satılacak olan hayvanların da şap aşısı yaptırması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Aşılama zorunlu olup aşısını yaptırmayan ve gelen sağlık personeline zorluk çıkaran hayvan sahiplerine yaklaşık 6 bin liralık idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca aşısız hayvanlar kesinlikle desteklemelerden faydalandırılmayacaktır. Şap aşısı yapılmayan ve kulak küpesi olmayan hayvanların hiçbir surette nakilleri yapılmayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir