Sakaryanın En Büyük Mehteran Takımı Geliyor

Akyazı Pazarköy İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği tarafından kurulan Sakarya’nın en büyük mehteran takımı ilk gösterisini 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramında yapacak.

Pazarköy ilköğretim okulunda okuyan 2-3 ve sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşan Sakarya’nın en büyük mehteran takımını emekli Arapça Farsça tarih öğretmeni İhsan Uzungüngör tarafından çalıştırılıyor. İlk mehteran takımını kırk yıl önce Yozgat imam hatip lisesinde kurarak çalıştırmaya başladığını belirten emekli öğretmen İhsan Uzungüngör, “kırk yıl önce ilk mehteran takımını Yozgat imam hatip lisesinde kurarak bu işe başladık. Bu yıl benim kırkıncı yılım ve son senem son mehteran takımı. 36 kişiden oluşan Sakarya’nın en büyük mehteran takımı olarak İlk gösterimizi de 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda yapacağız” dedi.

Mehteran takımını Belediye ve esnafların maddi yardımlarıyla kurulduğunu ifade eden Okul Aile birliği başkan yardımcısı ve Pazarköy eğitim spor kulübü başkanı Selim kurt, 36 kişinden oluşan ve Sakarya’nın en büyük mehteran takımının tüm malzemelerini Belediye başkanlarımızdan ve esnaflarımızdan toplanan yardımlarla alındı. Okulumuzda futbol halkoyunlar satranç gibi faaliyetlerimiz var. Bende toplantıda neden mehteran takımımız yok Dedik ve bu işe başladık. Amacımız öğrencilerimize Tarihimizi ve kültürümüzü okuyarak değil de yaşatarak anlatmak istedik. Köyümüzün yetiştirdiği değer olan Emekli Tarih öğretmenimizden mehteran takımını kurmasını ve çalıştırmasını istedik. Kendileri de kabul ederek çalışmalara başladık dedi.

Mehteran takımının uzun ömürlü olması için ikinci ve üçüncü sınıflardan seçilen öğrencilerden kurulduğunu belirten Okul müdür yardımcısı Mehmet Avcı, öğrencilerimizin Sosyal ve kültürel alanda gelişmelerini sağlamak ve Tarih sevgisini alıştırmak amacı ile fikir üzerine başlanan bir çalışma. Pazarköyün yetiştirdiği değerli bir hocamız olan İhsan Uzungüngör Sakarya’nın en büyük ve orijinal mehteran takımını kurarak çalışmalarına başladı. Gelecek yıllarda da çalışmalarını sürdürmesini bekliyoruz dedi.

Okul bahçesinde düzenlenen tanıtım programına ilçe milli eğitim müdürü Muammer Yüce katılarak çalışmalara destek verdiğini belirtti.

Sezai YOLCUOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir