Üç Kişinin Ölümüne Yol Açan Yayaya Dava Açıldı

Kaza, geçen yıl 20 Ağustos’ta Akyazı ilçesi D-140 karayolunda meydana geldi. Yakınlarıyla tatil için Kuzuluk’a gelen Yücel Koç, kullandığı panelvanla karayolunda giderken alkollü olduğu öne sürülen Hasan B.T. (23) aniden yola çıktı. Koç, yayaya çarpmamak için direksiyonu kırdı. Kontrolden çıkan araç, Hasan B.T.’ye çarptıktan sonra şarampole düşerek menfeze vurdu. Kazada araçta bulunan Seda Koç (27), Aysel Koç (48) ve Fatma Zehra Koç (1) öldü. Yaya Hasan B.T., sürücü Koç ile Yasemin, Emine ve Selim Koç yaralandı. Hasan B.T’nin yapılan muayenesinde 65 promil alkollü olduğu belirlendi. Kaza sonrası yapılan soruşturma sonucunda kazaya alkollü şekilde yola çıkan Hasan B.T’nin neden olduğu ileri sürüldü. Alkollü yaya hakkında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçlamasıyla dava açıldı.

Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Hasan B.T’nin katılmadığı duruşmada sürücü Koç, kazaya yola çıkan alkollü yayanın neden olduğunu söyledi. Koç, “Gece saatleriydi. Uzun farlarımı açmıştım. Yolun sol tarafında yürüyen birini fark ettim. Normal bir insan gibi gitmiyordu. Uyuşturucu veya alkol almış gibi yürüyordu. Yavaşladım. Aniden yola çıktı. Çarpmamak için sola kırdım. Bu sırada kendini araca doğru attı. Aracımın arka çamurluğu ona çarptı. Araç şarampole uçtu. Menfeze çarptık. Kazada annem, ablam ve kızım öldü. Kazada karayollarının da kusurlu olduğunu düşünüyorum. Kazaya neden olan yayadan şikayetçiyim” dedi.

Mağdur avukatı Ahmet Akgünler ise yaptıkları araştırmaya göre, sanığın alkol ve uyuşturucu ile yaşayan biri olduğunu öğrendiklerini söyledi. Sanığın nerede yaşadığının belli olmadığını kaydeden Akgünler, “Sanığın alkolik olduğu biliniyor. Adresi belli değil. Tutuklanmasını istiyoruz. ” diye konuştu. Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu’ndan kazaya ilişkin istenen raporun beklenmesi ve sanığın ifadesinin talimatla alınması için duruşmayı erteledi.

Mahkeme çıkışında konuşan sürücü Yücel Koç, kazanın kendilerinde büyük acı yaşattığını söyledi. Kendisi dahil diğer yaralıların tedavilerinin de halen sürdüğünü ifade eden Koç, şunları söyledi: “Kazada 7 kişiydik minibüste. Annemi, ablamı ve 1,5 yaşındaki kızımı kaybettim. Ben, eşim, kardeşim ve amca çocuğum yaralandı. İki kişinin omurgalarında kırık var. Halen tedavileri sürüyor. İki kişinin de ayaklarında ezikler var. Halen ameliyatlarımız devam ediyor. Bir geceliğine tatile gitmiştik. Bu kaza oldu. Kazaya neden olan alkollü yaya bugüne kadar arayıp sormadı. Ailesi de bize bir başsağlığı ve geçmiş olsun dilemedi. Mahkemelerin doğru karar vereceğine inanıyorum. Adalet yerini bulacaktır.”

resim8124_2 resim8124_3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir