Yabani Kuşların Yuvasını Akyazı Orman İşletmesi Yaptı

Soğuk kış günlerinin geri gelmesiyle birlikte Akyazı Orman İşletme Müdürlüğü doğadaki yabani kuşları unutmadı.  Müdürlüğe bağlı 6 şeflik sınırları içerisindeki ormanlık alanlarda yaşayan böcekçil kuşların barınması ve çoğalması için suni kuş yuvaları asılıyor.

Akyazı Orman İşletme Şefi Orman Mühendisi Can Keskinin yaptığı açıklamada, Ağaçlara zarar veren çeşitli böceklere karşı yapılan biyolojik mücadele kapsamında bilindiği üzere hem ucuz hem de çevreye zararsız olmasından dolayı kuşlar etkin olarak kullanılmakta. Bu yıl Özellikle ÇAM KESE böceğine karşı mücadelede Akyazı, Taşburun, Karapürçek, Göltepe, Güney Dokurcun ve Dokurcun’da bulunan altı şeflik sınırları içerisindeki ormanlık arazinin değişik yerlerine bin adet kuş yuvası yaptırılarak asılmış ve bu yuvalarda kuşların barınmaları üremeleri sağlanarak koruma altına alınmıştır.” dedi.
Keskin ayrıca 2012-2013 yılları arasında Akyazı Orman İşletme müdürlüğü olarak KÖKNAR böceğiyle mücadele kapsamında yine aynı bölgelerde karınca nakli yapılarak zararlı böceklerle mücadele edildiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir